PS-8 – přenosná stříkačka

Přenosnou motorovou stříkačku PS-8 vyráběla Továrna na hasicí zařízení národní podnik Vysoké Mýto, závod Slatiňany u Chrudimi od roku 1948 do roku 1964. PS-8 byla v podstatě vylepšenou Přenosnou motorovou stříkačkou typ 262P s výkonem čerpadla 1100 l/min, vyráběnou Továrnou na hasičské stříkačky Václav Ignác Stratílek ve Vysokém Mýtě v období před druhou světovou válkou a během ní. Obě přenosné stříkačky jsou si z vnějšku velmi podobné, PS-8 prostě svůj původ nezapře. Ostatně na jejím vývoji a výrobě se podíleli v podstatě stejní lidé. Oproti typu 262P má ale větší výkon motoru a menší výkon čerpadla.

Přenosná motorová stříkačka PS-8 byla umístěna na odpruženém rámu z ocelových profilů. Rám tvořil v podstatě nosítka, která sloužila k přenesení stříkačky na špatně přístupná místa. Z dvojice trubek, která sloužila jako rám, se daly vysunout dvě dvojice rukojetí. Za ně ji hasičské družstvo přenášelo a PS-8 mu tak umožňovala provádět hasební zásah i tam, kam se nedostaly hasící automobily vybavené nepřenosnou stříkačkou. PS-8 tvořila výzbroj těchto hasičských automobilů: DVS 8 na podvozku Praga RN, DVS-8 na podvozku Tatra 805 a  DA-8 na podvozku Tatra 805. Eventuelně mohla být přepravována v jednonápravovém přívěsu PPS-8.

 

Rozměry a hmotnost:

Délka – 850 mm

Šířka – 540 mm

Výška – 850 mm

Hmotnost – 160 kg

 

Motor:

Typ motoru – dvoudobý, dvouválcový, chlazený vodou nuceným oběhem požární vody z čerpadla

Výkon motoru – 23 kW

Objem motoru – 1 142 cm3

Startování motoru – ruční, pákou na čelní skříni motoru

Objem palivové nádrže – 26 l

 

Čerpadlo:

Typ – dvoustupňové, vysokotlaké

Jmenovitý průtok – 800 l / min

Jmenovitý tlak – 0,8 MPa

 

Zdoj:

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/89736

Sdílejte!