(P)PS 12 – přívěsná přenosná motorová stříkačka

Je jasné, že každý hasič ví, co to PS 12 je. Jedná se o přenosnou požární stříkačku, jejíž historie se datuje od konce šedesátých let minulého století, kdy začala být dodávána hasičským sborům, u kterých vystřídala ve službě svojí starší kolegyni, stříkačku PS 8 nebo i PS 6, 4, 2… Tato na svojí dobu poměrně revoluční stříkačka v tehdejším Československu znamenala velký pokrok v požární ochraně zejména v obcích a malých městech. PS 12 s jednostupňovým odstředivým čerpadlem a plynovou vývěvou poskytla dostatečný výkon (jmenovitý 1200 l/min při 0,8 MPa) pro zdolání mnoha požárů, kterých se za bezmála čtyřicet let svého používání u hasičů v ČR, resp. požárníků v ČSSR zúčastnila.

I přes svojí hmotnost a občasné technické neduhy je do dnešních dnů zařazeno stále velké množství ,,pées dvanáctek“ u našich dobrovolných sborů. Jsou však postupně vytlačovány technickým pokrokem v podobě plovoucích čerpadel s dostatečným výkonem a také poměrně příznivou cenou oproti stávajícím motorovým stříkačkám. I přesto jsou dvanáctky zřejmě stále nejrozšířenějším typem stříkačky. Nicméně v době záplav či zřízení čerpacích stanovišť při větších požárech jsou PS 12 nenahraditelným pomocníkem.

Je spousta jednotek, zejména té nejnižší kategorie, jenž vlastní pouze tuto stříkačku, a ta, když je potřeba, hodí se ve zbrojnici na nějaký ten přívěs, zapřáhne se za osobák a jede se k požáru. Dnes jsou motorové stříkačky PS 12 využívány především v požárním sportu, kde si je soutěžní týmy porůznu upravují a to zejména na zvýšení výkonu…

 

Rozměry a hmotnost:

Délka – 900 mm

Šířka – 603 mm

Výška – 835 mm

Hmotnost – 189,5 kg

 

Motor:

Typ motoru – čtyřdobý, čtyřválcový, chlazený vodou nuceným oběhem požární vody z čerpadla

Výkon motoru – 25 kW

Objem motoru – 1 221 cm3

Startování motoru – elektrický, 12 V startér

Objem palivové nádrže – 23 l

 

Čerpadlo:

Typ – jednostupňové, odstředivé s plynovou vývěvou

Jmenovitý průtok – 1200 l / min

Jmenovitý tlak – 0,8 MPa

 

Zdroj dat:

http://www.pozary.cz/clanek/9664-prenosna-motorova-strikacka-ps-12/

Sdílejte!